Skip to main content

Týden mezi 15. a 20. dubnem strávila naše členka Andrea Hupková v Budapešti na akci Young Activists for Democracy. Školení zastřešoval Council of Europe, organizace, která se od konce 2. světové války snaží prosazovat demokracii a chránit lidská práva nejen v Evropě, ale také na území svých dalších partnerských zemí. Navíc poskytuje granty a finanční podporu neziskovým organizacím, mezi které patří také Faktory. Z akce sepsala následující zprávu:

Hlavními cíli školení bylo představení Council of Europe, poučení účastníků o lidských právech, a především realizace našeho aktivismu. Neměli jsme jenom poslouchat přednášky, ale očekávalo se od nás taky aktivní zapojení. Jednou z podmínek účasti byl finální výstup v podobě návrhu aktivity na Action Month for Democracy, na kterém většina z nás poctivě pracovala od prvního dne. Ten bude probíhat v souladu s Mezinárodním dnem demokracie 15. září, realizace našich projektů proběhne od září do října.
Každý z účastníků byl vyslán nějakým spolkem nebo organizací. Příležitost navzájem si je představit jsme dostali už v pondělí. Dostali jsme za úkol odpovídat na otázky, naše odpovědi pak ostatní zapisovali podle toho, jak je sami pochopili. Nejen, že jsme se takhle rychle seznámili s ostatními, ale zároveň to poměrně rychle ukázala efektivita naší komunikace. S tou nám mohl pomoct také páteční workshop, Communicating your message to different audiences.


Přestože dny měly pevný rozvrh (snídaně, přednáška, oběd, aktivity ve skupinách, večeře, večerní program), nikdy nebyly stejné. Nejvíce se vymykala středa, během které jsme dostali volné odpoledne a kapesné. Měli jsme tak příležitost objevovat město v příjemnějším tempu, než na jaké jsme si zvykly během výletů přes obědové pauzy. Zastavili jsme se mimo jiné u Parlamentu, městského trhu a Národní galerie. Na každém rohu navíc prodávaly levné a dobré trdelníky, což  celý den výrazně zpříjemnilo.
Dalo by se čekat, že po dni naplněném relaxací bude čtvrtek obzvlášť únavný, ale bylo tomu právě naopak.  Po přednášce zaměřené na naše aktivistické možnosti jsme se vrhli na simulaci. Šlo o hru s názvem Mešita ve Sleepyville, která začínala návrhem postavit mešitu v našem malebném městečku. Vylosovali jsme si politické strany a následně jsme měli ostatní přesvědčit o správností našich názorů. Spousta z nás to vzala jako role play, na jedno odpoledne se tak ze mě stala konzervativní matka čtyř dětí. Tímto způsobem jsme měli možnost zažít politickou kampaň na vlastní kůži, navíc to každého z nás donutilo chopit se mikrofonu a začít diskutovat.


Kromě pravidelných přestávek na kávu jsme si pozornost udržovaly také díky rozcvičkám. Rozespalé rozjímání nad novými vědomostmi se nikdy neproměnilo v energii a vůli k práci rychleji, něž když jsme museli pobíhat po místnosti a reagovat na pokyny. Tímhle způsobem jsme se sráželi, hráli na atomy, házeli si s imaginárními míči, ale hlavně jsme se seznámili. Nejen, že nás to probralo, ale navíc nám to pomohlo cítit se příjemně v kolektivu, se kterým jsme v některých případech sdíleli jenom schopnost rozumět angličtině.


Z úkolů, které jsme během týdne dostali pro mě nejvíce vystupuje ten páteční – v jeho rámci jsme měli přijít s vlastním propagačním výstupem pro Action Month.


Moje skupina si zvolila plakát, takže jsme odpoledne strávili nad Canvou. Naše práce nebyla zbytečná, jak nám později sdělili naši mentoři vedeni Ancou-Ruxandrou Pandeou, pokud to mediální tým COE schválí, skutečně naše plakáty, videa a písničky použijí.


Spokojená jsem nebyla jen s programem. European Youth Centre Budapest nabízelo všechno, od skvěle vybavených pokojů a konferenčních místností po fitko, saunu, disco a navrch ještě bohatou kuchyni, takže kdo nechtěl, nemusel centrum celý týden opustit.


Přestože to byl poměrně náročný týden, vytvořili jsme skvělou komunitu otevřenou pro každého nehledě na názory a směřování. Když jsme se po rozlučkové párty párty loučili, málokdo se ubránil slzám. Naštěstí jsme stále v kontaktu a navzájem se podporujeme v našich projektech na Action Month.